هتل ارزان می شود؟ – مهندسی ژئوتکنیک و مکانیک خاک

مالیات بر ارزش افزوده در هتل های یک تا سه ستاره از ۹ به ۳ درصد کاهش یافت، این درحالی است که هتل های ۴ و ۵ ستاره که گران تر هستند روی رویه قبلی، همان ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده را از مردم خواهند گرفت
او درحالی از تلاش برای اصلاح این قانون برای تمام هتل ها سخن گفت که ترجیح داد فعلا درباره شرایط هتل آپارتمان ها و سایر اقامتگاه های رسمی در اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده اظهار نظری نکند.

جمشید حمزه زاده رییس جامعه هتلداران ایران که پیگیر حذف این نوع مالیات از گردشگری است در توضیحات کامل تری درباره تصمیم گرفته شده گفت: طرح کاهش مالیات بر ارزش افزوده از ۹ به ۳ درصد فعلا در کمیسیون اقتصادی مجلس مصوب شده و تنها مشمول هتل های یک تا سه ستاره می شود و تمام هتل ها را در برنمی گیرد.

مسؤولان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هنوز درباره جزییات بیشتر اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده در گردشگری توضیحی نداده اند و این خبر را خیلی کلی اعلام کرده اند.

تلاش برای حذف مالیات بر ارزش افزوده از خدمات سفر و گردشگری درحالی از دو سال پیش آغاز شده که رییس سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری در اظهار نظرهای مختلفی بارها تاکید کرده این قانون را کامل نمی توان از گردشگری حذف کرد، با این حال علی اصغر مونسان به تازگی در جمع برخی از فعالان گردشگری از رضایت نمایندگاه مجلس به کاهش این مالیات در هتل ها خبر داد و اعلام کرد که خوشبختانه بر اساس تصمیم نمایندگان مجلس مقرر شد نرخ ترجیحی مالیات بر ارزش افزوده در هتل ها از ۹ به ۳ درصد کاهش یابد.

رییس جامعه هتلداران ایران پیش تر گفته بود؛ مالیات های سنگینی که به واحدهای اقامتی متحمل شده، ۳۰ تا ۳۵ درصد نرخ اقامت را گران تر کرده و در عین حال پیش بینی کرده بود؛ هزینه های تحمیلی به صنعت گردشگری از جمله مالیات بر ارزش افزوده، سفر را در سال ۹۷ با گرانی نامتعارفی روبرو خواهد کرد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

رییس جامعه هتلداران ایران درباره زمان ابلاغ و اجرای قانون اصلاح شده ی مالیات بر ارزش افزوده در هتل ها، گفت: اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده فعلا در کمیسیون اقتصادی مجلس مصوب شده که در صحن علنی مجلس نیز به رأی گذاشته خواهد شد و پس از آن در شورای نگهبان بررسی می شود که تا ابلاغ آن، چند ماه زمان می برد و شاید اجرای آن به نیمه دوم سال برسد.

حمزه زاده با بیان این که قانون مالیات بر ارزش افزوده هم چنان امکان تغییر و اصلاح دارد، اظهار کرد: تا زمان ارائه این لایحه در صحن علنی مجلس، فرصت داریم پیگیری کنیم تا این اصلاحیه مشمول تمام هتل ها شود، نه فقط هتل های یک تا سه ستاره.

مالیات بر ارزش افزوده در هتل های یک تا سه ستاره از ۹ به ۳ درصد کاهش یافت، این درحالی است که هتل های ۴ و ۵ ستاره که گران تر هستند روی رویه قبلی، همان ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده را از مردم خواهند گرفت.

او افزود: قانون مالیات بر ارزش افزوده در هتل های ۴ و ۵ ستاره همچنان مطابق گذشته جاری است و در آن تغییری بوجود نیامده.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *