اتریش، استفاده از روسری را ممنوع می‌کند – مهندسی ژئوتکنیک و مکانیک خاک

خبرگزاری ایرنا: دولت اتریش قصد دارد در چهارچوب لایحه ‘محافظت از کودکان’ که قرار است تا تابستان آماده و به پارلمان ارائه شود، پوشیدن روسری برای کودکان در کودکستان ها و مدارس ابتدایی را ممنوع کند موضوعی که واکنش منفی مسلمانان را در پی داشته است
خبرگزاری ایرنا: دولت اتریش قصد دارد در چهارچوب لایحه ‘محافظت از کودکان’ که قرار است تا تابستان آماده و به پارلمان ارائه شود، پوشیدن روسری برای کودکان در کودکستان ها و مدارس ابتدایی را ممنوع کند موضوعی که واکنش منفی مسلمانان را در پی داشته است.

در همین حال ، ‘کارین کنایسل’ وزیر امور خارجه و همگرایی مهاجران این کشور روز سه شنبه گفت اسلام به اتریش تعلق ندارد، بلکه مسلمانان به این کشور تعلق دارند.

«سباستین کورتس» صدر اعظم اتریش عصر چهارشنبه پس از جلسه کابینه به خبرنگاران گفت: روسری سر کردن برای بچه ها نباید در کشور ما جایی داشته باشد.

کورتس رئیس حزب ‘مردم’ اتریش همچنین در گفت وگو با شبکه تلویزیونی ‘او آر اف’ (ORF) اتریش گفت: هدف ما این است که با هر گونه ایجاد جوامع موازی در اتریش مقابله کنیم. اصطلاح جوامع موازی را معمولا حزب آزادی اتریش برای جوامع مسلمانان در اتریش به کار می برد.

دویچه وله به نقل از بیانیه یک سازمان اسلامی در اتریش گزارش داده که چنین قوانینی موجب نگرانی مسلمانان می شود.

‘هاینس فاسمان’ وزیر آموزش اتریش نیز گفته ممنوعیت روسری برای کودکان در مدارس و کودکستان ها یک اقدام نمادین است و هدف آن تاکید بر این است که اتریش یک کشور سکولار است.

بحث اسلام در اروپا به خصوص در سال های اخیر و با ورود مهاجران کشورهای اسلامی به این قاره، بیشتر مطرح شده و برخی کارشناسان این مساله را از علل گرایش بیشتر به احزاب راستگرا و پوپولیست (عوامگرا) می دانند.

وی با حضور در یک کلاس آموزشی مرکز همگرایی مهاجران وابسته به ‘صندوق همگرایی اتریش’ (OIF)، با پناهجویان عراقی و سوری دیدار کرد و درباره موضوعاتی از جمله حکومت قانون و برابری جنسیتی گفت وگو کرد.

وی در کنفرانس خبری به همراه ‘هاینس کریستین اشتراخه’ رهبر حزب راستگرای آزادی شریک دولت ائتلافی اتریش با بیان اینکه در مدارس در این زمینه مشکل داریم، افزود: می توانم بگویم که این پدیده ای رو به افزایش است. چند دهه پیش ما چنین چیزی در اتریش نداشتیم اما اکنون عمدتا در کودکستان های اسلامی روی می دهد.

وی مدعی شد که هدف از تهیه چنین قانونی بر طرف کردن تبعیض علیه کودکان و ایجاد فرصت های برابر برای آنان است.

دولت دست راستی اتریش برای تصویب این قانون به رای موافق اکثریت دو سوم نمایندگان مجلس نیاز دارد و به این ترتیب باید نمایندگان احزاب مخالف در پارلمان شامل سوسیال دمکرات ها یا حزب لیبرال ‘نئوس’ را با خود همراه کند. دولت قبلی اتریش متشکل از حزب دمکرات مسیحی ‘مردم’ و حزب چپ میانه سوسیال دمکرات ممنوعیت برقع در اماکن عمومی را تصویب کرد اما این اولین بار است که قانونی برای ممنوعیت روسری برای کودکان تصویب می شود.
طبق قانون جدید روسری برای کودکان تا سن 10 سالگی ممنوع می شود اما دختران مسلمان معمولا از حدود سن 9 سالگی روسری سر می کنند. هنوز معلوم نیست قانون جدید شامل چه تعدادی از دانش آموزان و کودکان در کودکستان ها خواهد شد چون کودکان به ندرت در کودکستان ها و مدارس از روسری استفاده می کنند.

با ورود حدود 100 هزار مهاجر به اتریش در زمان اوج بحران پناهجویان در سال های 2015 و 2016 ؛ حزب دست راستی مردم اتریش در انتخابات سال گذشته از طریق ائتلاف با حزب راستگرای آزادی تشکیل دولت داد.

مناقشه ای نیز به تازگی در آلمان در این زمینه ایجاد شد و وزیر کشور دولت جدید این کشور گفت که اسلام به آلمان تعلق ندارد، اما آنگلا مرکل صدراعظم در پارلمان این کشور با رد نظر وزیر کشور دولتش از حزب سوسیال مسیحی، گفت: اسلام به بخشی از آلمان تبدیل شده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *