چهارشنبه سوری باید عاملی برای اتحاد و همبستگی ملی باشد – مهندسی ژئوتکنیک و مکانیک خاک

دستیار رییس جمهوری در امور حقوق شهروندی گفت: چهارشنبه سوری باید عاملی برای اتحاد، انسجام و همبستگی اجتماعی و ملی باشد
چهارشنبه سوری از دیرباز تقریبا در همه نقاط ایران برگزار می شود. در این مراسم، در شب آخرین چهارشنبه سال (یعنی نزدیک غروب آفتاب روز سه شنبه)، بیرون از خانه و در فضایی مناسب آتشی می افروزند، و اهل خانه، زن و مرد و کودک از روی آتش می پرند و با گفتن «زردی من از تو، سرخی تو از من»، بیماری ها و ناراحتی ها و نگرانی های سال کهنه را به آتش می سپارند تا سال نو را با آسودگی و شادی آغاز کنند.

باید مدیریت و برنامه ریزیها به گونه ای باشد که با حقوق شهروندی مردم در شب چهارشنبه سوری منافاتی نداشته باشد. آخرین چهارشنبه سال در سنت ایرانی، چهارشنبه سوری نام دارد. این روز در سال جاری با روز 23 اسفند مصادف شده است.

کمیته ملی پیشگیری از سوختگی که مقر آن در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار دارد، ظرف روزهای گذشته تبلیغات محیطی گسترده ای را برای آموزش و اطلاع رسانی مردم در زمینه مراقبت از خود در برابر سوختگی ها آغاز کرده است تا از این طریق بتواند از تلفات و صدمات ناشی از چهارشنبه سوری بکاهد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایرنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

این عضو دولت تدبیر و امید از چهارشنبه سوری به عنوان عاملی برای اتحاد، انسجام و همبستگی اجتماعی و ملی نام برد و خاطرنشان ساخت: متولیان امر باید برنامه ریزی های خوبی برای استقبال از این جشن ملی داشته باشند.

شهین دخت مولاوردی گفت: فلسفه چهارشنبه سوری، ایجاد فضایی شاد و نمادی از وحدت میان ایرانیان است. همه ما باید تلاش کنیم تا فلسفه این مناسبت ملی حفظ شود.

دستیار رییس جمهوری در امور حقوق شهروندی گفت: چهارشنبه سوری باید عاملی برای اتحاد، انسجام و همبستگی اجتماعی و ملی باشد.

دستیار رییس جمهوری در امور حقوق شهروندی یادآور شد: برنامه ریزی و مدیریت موضوع چهارشنبه سوری بسیار اهمیت دارد و همه باید شرایطی را فراهم کنیم تا جنبه ملی بودن و شاد و مفرح بودن این سنت دیرینه حفظ شود.

با این حال، بروز پاره ای انحرافات و استفاده از انواع ترقه و برافروختن آتش های مهیب از سوی برخی افراد در سالهای گذشته موجب شده است تا شاهد انواع سوختگی ها و صدمات جدی روحی و روانی به افراد شرکت کننده در این مراسم باشیم به گونه ای که عده ای از منتقدان به آن، عنوان «چهارشنبه سوزی» داده اند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *